Artıları ve eksileri ile sosyal medya

Artı ve Eksileriyle Sosyal Medya

Türkiye ve dünyadaki internet ağının hızla gelişmesi ve insanların iletişim ihtiyacının artması ile birlikte, sosyal medya hayatımızda önemli bir rol oynar hale geldi.

Sosyal Medya Paylaşımları

Twitter, instagram, facebook, youtube ve snapchat gibi sosyal medya siteleri, artık hayatımızın her anında bizlerle. Hatta sosyal medya sayesinde yeni meslekler bile türedi. Sosyal medya uzmanlığı, sosyal medya okuryazarlığı, sosyal medya koçluğu ve youtuber olmak gibi. Eskiden özel hayatın gizliliği hüküm sürerken, şimdi insanlar kendi istekleriyle özel hayatlarını paylaşır hale geldi. Yedikleri yemeklerden içtikleri içeceklere, gittikleri yerlerden çektikleri selfielerine kadar her şeyi, kendi istekleri ile paylaşır oldular.

Sosyal Medyanın Yararları

İnsanların iletişim ihtiyacını karşılamak için kurulan sosyal medya, zamanla kurum, kuruluş ve firmaların ticaret yapıp, ürün tanıtımlarını yaptıkları bir mecra haline geldi. Alışveriş yapmak istediğiniz bir ürünün, tüm detay tanıtımlarının da artık buralardan paylaşılıp, kişilere ulaşmasına imkân veren sosyal medya sayesinde, kazançlar artmış durumda. Firmalar, satışa sundukları ürünü sosyal medyadan paylaştıkları an, takipçilerinin de bu ürünleri paylaşma olasılığı yüksek olduğundan, daha çok kişiye ulaşma imkânı bulacaktır.

Tanıdıklara Ulaşma – İş Bulma ve Kayıpları Bulma

Sosyal medya sadece ülke içinde değil, tüm dünya paylaşımına açık olduğundan, başka illerde veya ülkelerde yaşayan akraba ve tanıdıklarına ulaşma şansı verir. Uzun zamandır görüşmediğiniz biriyle, sosyal medyadan bir şekilde iletişim kurmanız mümkündür. Hayranı olduğunuz sanatçı ile iletişim kurma şansına da sahip olursunuz. Ayrıca vakit geçirmek için facebook gibi sosyal medya hesabınızdan oyunlar oynayıp, dünya genelinde turnuvalara katılabilirsiniz. Yine sosyal medya sayesinde, dünyada ve Türkiye’de yaşanan olayları, anlık öğrenebilirsiniz. Artık sosyal medyadan iş bile bulabilirsiniz, çünkü firmalar artık iş ilanlarını buralardan duyurmaya başladılar. Hatta kayıplar bile artık sosyal medyadan aranır hale geldi ama etkisini hafife almamak gerek. Çünkü pek çok kayıp, sosyal medyanın hızlı paylaşım gücünün de etkisiyle bulundu.

Sosyal Medyanın Zararları

Kanıtlanmış en büyük zararı, insanları gerçek hayattan soyutlayarak, bir bilgisayara ya da telefon ekranına mahkûm etmiş olmasıdır. Böylece her ne kadar iletişim kurulsa bile, bir araya gelindiğinde dahi, insanların elinde telefonu, paylaşım yapmaları gerçekteki iletişime zarar verir hale geldi. İnsanlar, artık daha mutsuz ve daha yalnız. Bir diğer zararı ise yalan haberlerin hızla yayılması. Bu durumda görülmektedir ki, insanlar artık körü körüne her şeye inanmakta ve araştırma yetisini kaybetmektedir. Sosyal medyada herkesin dost olmadığını unutmamak gerekir.

Yapılması Gerekenler

Özellikle gençlerin, sosyal medya bağımlılığından bir an önce kurtulmaları gerek. Kitap okuma, spora yöneltme ve sanatsal çalışma kurslarına yönlendirilmeleri çok uygun olacaktır. Yeteneklerini keşfetmeleri için şans verilmelidir. İki yaşına kadar çocukların ekrandan ve bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi onlara zarar verecek ortamlardan uzak tutulmaları gerekir. Yani çocuklar yemek yerken veya sizi meşgul etmesinler diye ellerine verdiğiniz bu ürünler onlara zarar vermektedir. Ayrıca sosyal medyada geçirilen fazla zaman, sizin hayatınızdan da alıp götüreceği için, sevdiklerinizle daha çok vakit geçirmeniz tavsiye olunur.

Bir cevap yazın