Aynı Gün 2 Bankadan Kredi Çekmek

Aynı Gün 2 Bankadan Kredi Çekmek

Tüketiciler için ortaya çıkan finansal ihtiyaçlar söz konusu olduğunda ve kişisel gelirlerle bu ihtiyaçlar giderilemediğinde bankalar kapısı çalınan ilk finansal kuruluşlardır. Bankalar, sahip oldukları tüketicilere kanalize ederek kredilendirme yaparlar. Bu krediler, belirli bir vade süresi ve faiz oranıyla tüketicilere kullandırılır.
Tüketici, almış olduğu krediye ilişkin borcun aylık olarak ödemelerini gerçekleştirir ve bu tutar üzerinden bir de faiz ödemesi gerçekleştirir. Eğer düzenli olarak bir ödeme söz konusu olmazsa da bu durum kişinin kredi notuna yansıyarak, bir sonraki kredi kullanımları kısıtlanır. Biz bu yazımızda fazla nakdi ihtiyacı olup aynı gün iki farklı bankadan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler için değerlendirmelerde bulunacağız.

İki farklı bankadan aynı gün ihtiyaç kredisi kullanmak

İhtiyacınız olan nakit para eğer bir bankaya başvurduğunuzda alamayacağınız kadar bir miktarsa, iki farklı bankadan kredi alabilir misiniz diye merak ediyor olmalısınız. Söylememiz gereken kritik husus ise bu kredinin iki bankadan alınabileceği ancak belirli şartlara da uymanız ve bazı unsurlara dikkat etmeniz gerektiğidir.
Bildiğiniz üzere bankalardan kullanmış olduğunuz tüm kredi ve kredi kartları için tarafınıza açılan bir kayıt söz konusudur. Bu kayıtlar kredi kayıt bürosuna aktarılır ve diğer tüm bankalar da bu bilgiyi görüntüleyebilme hakkına sahiptir. Haliyle aynı gün içerisinde 4-5 ve hatta daha fazla bankaya kredi başvurusu yaptığınızda, bu işleminizin görüntülenmesi halinde başvurularınız olumsuz sonuçlanacak ve hatta bu girişiminiz inceleme altına alınabilecektir. Bu durum yalnızca iki bankaya kredi başvurusu yaptığınız durumda ise benzer hassasiyetin gösterilmesine neden olmayacaktır.

Aynı gün iki kredi başvurusu yapmak

İhtiyacınız olan krediyi tek seferde bir bankadan alamayacağınız durumlarda, aynı gün iki farklı bankaya başvurarak ihtiyacınız olan miktarı alabilirsiniz. Bu noktada da unutmamanız gereken bankaların kredi notu ve gelir bilgilerini değerlendirmede farklı prosedürler uygulamakta olduğudur. Örnek olarak A bankası kredi başvurunuza gelir düzeyinize bağlı olarak olumsuz yanıt verebilirken, B bankası ise bu düzeyi daha esnek karşılayarak kredi başvurusu için onay verebilir.
Size tavsiyemiz bankalar hakkında araştırma yaparak, gelir şartlarını daha esnek karşılayan bankalara başvuruda bulunmanızdır.

İki bankaya kredi başvurusu yapmanın sakıncaları

Bankaların prosedürleri gibi birbirinden farklı faiz oranları vardır. Haliyle alacağınız krediye dair maliyetiniz birbirinden farklı olacaktır. Düşük faiz oranı uygulayan bankalar genellikle kredi kullandırırken daha sıkı şartlar uygularken, yüksek faiz oranı olan bankalar ise daha esnek davranmaktadır.
Siz iki farklı bankadan kredi almak için başvuru yapmak istediğinizde konu kredi notunuza ve gelir durumunuza göre tek bir bankanın yeterli krediyi vermemesi olduğundan, muhtemelen faiz oranı yüksek bir banka seçmek durumunda kalacaksınız. Size tavsiyemiz bu alternatifleri değerlendirirken, aldığınız krediye ilişkin kredi borcu için yeterli olup olmadığınızı iyi ölçmenizdir.

Bir cevap yazın