BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BESLENME İLE NASIL GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BESLENME İLE NASIL GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ

İmmün sistem olarak da bildiğimizi bağışıklık sistemi vücudun savunma mekanizmasını oluşturur. Vücudumuzu bakteri, virüs ve hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı korur. Bağışıklık sistemi hastalıklara karşı bir kalkan oluşturur. Bu sistem karmaşık ve bir o kadar da kompleks bir yapıdır. Bu sebep ile de bağışıklık sistemi ile beslenme arasındaki ilişkiyi saptamak için derin araştırmalar yapılmıştır. Probiyotik ve prebiyotik besinler immün sistemi destekler: Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerinin düzenli tüketimi bağırsak florasını güçlendirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Sindirim sistemimiz dış dünya ile vücudumuz arasında bağışıklık sistemini koruyan bir bariyer görevi görür. Sindirim sistemi vücudumuzun iç derisi gibidir. Ancak vücudumuzu dış organizmalara karşı koruyan derimizden 150 kat daha fazla katmana sahiptir. Alkol ve bazı ilaçlar sindirim sistemine zarar vererek bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Besinler ile alınan fosfotidilkolin veya onun ön maddesi kolin sindirim sitemi bariyerini destekleyerek immün sistemin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Probiyotik ve prebiyotik besinler immün sistemi destekler:

Yoğurt ve kefir gibi fermente süt ürünlerinin düzenli tüketimi bağırsak florasını güçlendirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Sindirim sistemimiz dış dünya ile vücudumuz arasında bağışıklık sistemini koruyan bir bariyer görevi görür. Sindirim sistemi vücudumuzun iç derisi gibidir. Ancak vücudumuzu dış organizmalara karşı koruyan derimizden 150 kat daha fazla katmana sahiptir. Alkol ve bazı ilaçlar sindirim sistemine zarar vererek bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Besinler ile alınan fosfotidilkolin veya onun ön maddesi kolin sindirim sitemi bariyerini destekleyerek immün sistemin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Meyve ve sebzeler bağışıklık sistemin güçlendirir:

Meyve ve sebzelerden zengin bir beslenme tarzı vücuda alınan antioksidan miktarını arttırdığı için bağışıklık sistemini destekler. Vücudun savunma mekanizmasına katkı sağlar. Üç temel antioksidan olan C vitamini, beta karoten ve E vitamini içeren besinlere beslenmemizde yer vermek yine bağışıklık sistemin desteklenmesine katkı sağlayacaktır. Renkli bir beslenme tarzını benimsemek alınan vitamin ve mineral miktarını arttıracaktır. Meyve ve sebze tercihlerinizi yaparken kırmızı, sarı, mor, yeşil ve turuncu besinleri karıştırarak tüketmeniz daha sağlıklı bir beslenme öğünü oluşturmanıza dolayısı ile de daha fazla miktarda vitamin ve minerali vücudunuza almanıza yardımcı olacaktır. Sebze ve meyveler içeriğinde bulunan zengin vitamin ve mineral kaynakları nedeni ile iyi birer antioksidanlardır. Vitaminler haricinde yüksek miktarda antioksidan özelik gösteren minerallerin başında ise selenyum ve çinko gelir. Bazı vitamin ve minerallerin bulunduğu sebze ve meyveleri aşağıda bulmanız mümkün.

Beta karoten içeren besinler: Brokoli, kayısı, kuşkonmaz, pancar, havuç, yeşil biber, şeftali, pembe greyfurt, domates, karpuz, tatlı patates, kavun, mısır, lahana, şalgam, kabak, ıspanak, mandalina. C vitamini içeren besinler: Çilek, brokoli, brüksel lahanası, kavun, karnabahar, greyfurt, kivi, mango, portakal, papaya, domates. E vitamini içeren besinler: Brokoli, havuç, pazı, şalgam, kabak, ıspanak, papaya, fındık, ay çekirdeği. Çinko içeren besinler: Fındık, tam tahıllı ürünler, deniz ürünleri Selenyum içeren besinler: Ton balığı, fındık, tam tahıllı ürünler.

Bağışıklık sistemi yaşın ilerlemesi ile zayıflar:

Yapılan son çalışmalarda yaşlılık ile düşük kalori alımına ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıfladığı bulunmuştur. Bağışıklık sistemi büyük bir orkestra gibidir. Bu orkestradan güzel bir müzik çıkmasını sağlayan pek çok enstrüman bulunur. Her birinin güzel ses çıkarması gerekir. Bağışıklık sistemi de kendisine bağlı birçok faktörü kapsar. Yaş faktörü de bunların içinde önemli bir etkendir. Posalı beslenmek bağışıklık sistemini güçlendirir: Posalı besinler sindirim sistemi boyunca vücuttan toksin maddelerin uzaklaştırılmasında ve mukozanın iyileştirilmesinde etkinlik gösterdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir.

D vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatır:

Yapılan araştırmalarda D vitamini düşük olan bireylerin enfeksiyonlara yakalanma oranının daha yüksek olduğu saptanmıştır. D vitamininin birinci kaynağı olan güneşten yaz aylarında mümkün olduğunca faydalanmak gerekmektedir. D vitamini düzeyinin sınırın altında olması durumunda besin desteği şeklinde alınmalıdır. Bunun dışında D vitamini ile zenginleştirilmiş sütler, yumurta, morina balığı, karides, balık karaciğeri de D vitamini açısından zengin besinlerdir. Özetlemek gerekirse kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikli olarak yeterli ve dengeli beslenmek gerekir.  Beslenmenizde meye ve sebzelere mümkün olduğunca yer vermek alacağınız antioksidan miktarını arttırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.  Diyetteki yağ tüketimini sınırlayarak daha çok miktarda omega yağ asitlerini içeren fındık, ceviz, keten tohumu, badem gibi ara öğün alternatiflerini tüketerek de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.  Ana öğünlerinizde sebze yemeklerinizin yanında tüketeceğiniz yoğurt bağırsak florasını destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirmenize yardımcı olacaktır.  Sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktivite ve sporda kaçınılmazdır. Orkestranın en önemli enstrümanlarından biri olan sporu düzenli olarak yapmanız da bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu hastalıklara karşı koruyacaktır. Düzenli ve kaliteli uykuda bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacak önemli bir etkendir.

Uzman Diyetisyen Diğdem Akça

Kaynak : http://www.orghaber.com.tr/saglik/corona-virusune-karsi-bagisikliginizi-guclendirin-h10165.html

Bir cevap yazın