Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri

Dövize Hizmet Etmek

Döviz ülkemizin en büyük sorunlarından birisidir. Herkesi ilgilendiriyor zengininden fakirine kadar. Neden fakiri de ilgilendiriyor diye sorabilirsiniz. Çünkü ülkemizde ne zaman döviz alımı pahalı olursa o zaman her ürüne zam geliyor. Orta gelirli veya fakir bir ailenin alım gücü yetersiz kalıyor. Bu yüzden her zaman takdir ederim döviz kazandırıcı işlerde çalışanları.

İhracat

Günümüzde birçok firmamız ihracat yapmakta. İhracatın en güzel özelliklerinden biri firma tarafından döviz kazanma diğeri ise ülkemize döviz girişinin olmasıdır. Bu yüzden aslında ihracat yapan firmaları takdir etmeliyiz. Bu firmalar sayesinde ayrıca yabancı yatırımcılar hem ülkemizi tanımakta hem de yatırımlarını ülkemize yapmaktadırlar.

Turizm

Yabancı turistler bizler için canlı birer döviz kaynaklarıdır. Turizm bölgelerinde hizmet sektörü bu konuda çok gelişmiştir. Yabancı turistler ülkemizde konaklama, yeme-içme, pazar faaliyeti gösteren firmalara birçok döviz kazandırmaktadır. Turizm firmaları dışarıdan yabancı turist çekmek için çok çaba göstermektedirler, onların bu çabaları sayesinde ülkemize gelen her turistin döviz harcaması yaptığını unutmamalıyız.

İlaç Sektörü

Herkesin yaşamı boyunca hayatında ilk isteği sağlıklı olmaktır. Ülkemiz de ilaç üretimi yapan firmalar birçok sağlık alanında yatırım yapan yabancı yatırımcı çekmektedir. Bu iki şekilde olmaktadır; birincisi ülke içerisinde çeşitli sempozyum ve konferanslar düzenleyerek ve ikincisi ise ürettiklerini dışarıya ihraç ederek. Konferanslar için ülkemizelen birçok yabancı yatırımcı kaldığı süre boyunca hizmet sektörlerinde harcamalar yapmaktadır. Bu da ülkemize döviz girişi demektir.

Sağlık

Son yıllarda sağlık sektöründe ülkemiz önemli yol katetmiştir. Özellikle; diş. plastik cerrahi, saç ekimi vb. alanlarda ülkemize bir çok tursit gelmektedir. Ülkemize gelen turistlerin hem konaklama ihtiyacı hem de yeme-içme ihtiyacı bir döviz getirisi olarak bize dönmektedir. Sağlık için harcadıkları parayı yazıma katmıyorum bile. Sağlık sektörü de ülkemize büyük oranda döviz getirisi olmaktadır. Döviz kazandırıcı hizmet sektörlerine daha fazla eğilinmeli. Bu işi yaparken ülkemize gelen yabancı tursitleri de huzur ve güvende hissettirerek rahat ettirmeliyiz.

Bir cevap yazın