Emlak Kredilerini Almanın Zorlaşması

Biriktirdikleri parayla gayrimenkul alamayan kişilerin sıklıkla başvurdukları yöntem banka kredisi çekmektir. Böylece kira öder gibi ev sahibi olma şansları var. Ayrıca emlak sıklıkla yatırım aracı olarak kullanılmaya devam ediyor. Emlak kredileri için bankalar diğer kredi ürünlerinden daha uygun kredi oranları çıkarabiliyorlar.
Ancak son zamanlarda emlak kredileri almak zorlaşmaya başladı. Önceki senelerde yüzde 100 oranına yakın verilen emlak kredileri son zamanlarda yüzde 60’lara kadar düştü. Bankaların verdikleri kredileri geri alamama endişesi bunda etkili olurken aynı zamanda azalan nakit stoklarını yüksek seviyelerde tutma gayretleri de bu durumun sebeplerinden.

İnşaat Sektörü Krize Girdi

Türkiye’deki ekonomik gelişmelerden dolayı inşaat sektöründe işler yavaşlamaya başladı. Zaten uzun zamandır fiyatların yükselmesi sebebiyle bu sektörde balon olduğu ve aşırı fiyatlar verildiği söylenmekteydi. İnşaat sektöründe yavaşlayan işlerle beraber satışlar da azalmaya başladı.

Ülkemizin yaşadığı çeşitli hadiseler 15 Temmuz darbe girişimi, ekonominin de payı bulunan erken seçim kararı, meskun mahal operasyonları ve Suriye’de başlayan operasyonların getirdiği maddi yükler, Suriye’den göç eden insanların ülkemize getirdiği maddi yüklerden dolayı bir durgunluk hali başladı.Bu sebeple bankalardan çekilen kredilerin geri ödenmesi zor olmaya başlayınca bankalar da riskli kredileri azaltarak kendilerini sağlama alma yolunu seçtiler.
En son ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizi ile başlayan doların yükselmesi ile birlikte de kriz beklentileri oldukça arttı. Bu saydığımız sebeplerden dolayı parası olan insanlar paralarını tutarken bankalar da kendi öz kaynakları sağlama alıp kredi onay kriterlerini artırdılar.

Banka İpotek Satışları Da Düştü

Bir diğer önemli gelişme de banka ipotekli satışların düşmesi. İpotekli satışlar toplam satışlar ile karşılaştırıldığında payı tarihte hiç yüzde 10’un altına inmemesine rağmen geçtiğimiz Eylül ayında ilk defa yüzde 8,9 oranına indi. Normalde aylık 35 bin civarında ortalamaya sahip ipotekli satışlar 10 bin seviyelerine kadar indi.

Doğal olarak bu bize bankaların verdikleri kredi ödemelerini ve para kaynaklarını geri almak için başvurdukları ipotekli satış yönteminin etkisinin azaldığını ve bankalara nakit dönüşünün azaldığını gösteriyor. Bankalar da nakit stoklarını artırarak bu dönemde sağlam kalmak istiyorlar.

Bir cevap yazın