İnşaat Sektöründe Döviz Kurunun Etkileri

Günümüzde yaşanan döviz kurunun yükselmesi inşaat sektörünü etkiledi. Konut sektörü artan döviz kurundan sonra gerekli önlemleri alarak düzenlemeler yapıyor. Döviz kurunun artması ile inşaat maliyetleri de artınca konut alacak kişileri fiyat açısından etkiledi.
İnşaat firmaları malzeme ve proje işlemlerini gerçekleştirirken finansman kullanarak gerçekleştirir. Türk Lirası ile borçlandığı gibi döviz cinsinden de borçlanabiliyorlar. Artan döviz kuru uzun vadeli döviz borçlarını da doğrudan etkilemiş oluyor. İnşaat maliyetlerinin %80’i dövize endekslidir.

İnşaat malzemelerinin ana maddeleri olan kum, demir, çimento gibi ürünlerde ile %25 arasında artış oldu. Malzeme fiyatlarının artması meydana gelecek inşaatın maliyetini otomatik olarak arttırmış oluyor.Konut üretimi maliyetlerinde ortalama %20 artış yaşanması konut talebini durağan seviyeye düşürdü. İnşaat sektörü artan faiz, döviz kuru ve maliyetler açısından zor günler yaşıyor.

Döviz Kurunun İnşaat Sektörüne Etkileri

İnşaat sektörünü doğrudan etkilemiş oldu. Konut fiyatlarında ile %25 arasında fiyat artışına neden oldu. Konut kredilerinin faizlerinde artış oldu. Konut kredi faizlerinin artması konut fiyatlarının artmasına neden oldu. İnşaat malzeme fiyatlarının artmasına neden oldu. Konut fiyatlarında yaşanan fiyat artışının önümüzdeki aylarda etkisini görebiliriz. İnşaat malzemelerindeki fiyatlar artınca ev ve inşaat maliyetlerinde artışa neden oldu. Faiz oranları da artınca alım gücünde düşüş oldu.

Döviz Kuru Konut Satışlarını Nasıl Etkiler?

Döviz kurunun artması inşaat sektörünü doğrudan etkiledi. Nüfus artışı, göç, evlenme, boşanma oranları her yıl değişir. Bu faktörler değiştikçe insanların konut talebi devam eder. Konut yatırımı yapmak isteyen ve konut almak isteyen kişiler ekonomik gücü ile satın alma gücü önemli rol oynar. Konut almak isteyen kişiler konut kredileri, döviz kuru, faiz oranları ve vade seçeneklerini takip ediyor. Kendisine uygun fırsatları bulmadıkça konut alma işlemini ertelemeyi tercih ediyor. Sektöre duyulan güven devam ettiği için inşaat sektörü diğer sektörlerden bir adım önde tutuyor. Döviz kurunun artması inşaat sektöründe satışları etkilediği görülüyor. Dolar düştüğünde konut kredilerindeki faiz oranın düşürülmesi ve satışların arttırılması için bankaların ya da devletin bir takım teşvikler sunması piyasayı tekrar canlandıracaktır.

Bir cevap yazın