Kefil ile Kredi Nasıl Alınır

Bankalar, tüketicilere sundukları finansal kaynakları kullandırmak konusunda belirli güvenceleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu güvenceler hem tüketicinin korunabilmesi hem de bankanın beklediği gelir girdisini sağlayabilmesi için oldukça önemli. Genel anlamda krediler üzerinden uygulanan bu güvenilirlik kontrolleri arasında gelir belgesi ve kredi notu büyük önem taşır ancak belirli uygulamalar kapsamında kefil uygulaması da büyük önem taşımaktadır.
Kefil, bankalardan alınacak olan kredi ve kredi kartları kapsamında ilgili başvuruyu yapan kişinin borcunu ödememesi durumunda rücu edilecek olan üçüncü kişidir. Bu kişi, başvuruyu yapan kişinin borcuna bir nevi ortak olmaktadır demek de yanlış olmaz.

Kefil ile kredi almak

Herhangi bir kredi türünden yararlanmak istenildiğinde, tüketicinin ihtiyacı olan krediyi alabilmesi için belirli bir gelir düzeyine ve yeterli kredi notuna sahip olması gerekir. Örnek olarak 250 bin TL tutarında konut kredisi almayı düşünen bir kişinin aylık olarak en az 8-10 bin TL arasında değişen bir düzenli gelire sahip olması gerekir. Daha farklı olarak kredi notunun çok düşük olması da burada ilgili kredinin alınmasına engel olabilir. İşte böyle bir durumda bankalar bu borcun geri ödenmesinde sorun çıkmayacağına dair güvence sağlanabilmesi adına bir kefil talep edebilir. (Unutulmamalıdır ki banka kefil bulunsa dahi ilgili kredi başvurusunu reddedebilme hakkına sahiptir.)

Kefil gösterebilmenin şartları nelerdir

Bankalardan kefil göstererek kredi almak istediğinizde, bankalar doğrudan herhangi bir kişinin kefil olmasını beklemez. Burada uyulması gereken bir takım şartlar vardır. Çünkü bu kişi ilgili borca ortak olacak üçüncü kişidir ve banka borcun asıl kişi tarafından ödenmemesi durumunda bu kişiye rücu edebilmelidir. Bu anlamda beklenen şartlar arasında;
-İlgili kefil olacak kişinin 3 ay boyunca düzenli olarak bir iş yerinde çalışıyor olması ve ilgili kredi borcu için yeterli gelir düzeyine sahip olması. (Belgelenebilir gelirinin olması.)
-Kefil olacak kişinin, krediye başvuran kişi ile aynı hane içerisinde yaşamıyor olması
-Krediye kefil olacak kişinin kredi notu iyi düzeyde olmalıdır ve kara listede olmamalıdır.

Kefil bulunduğu zaman kesin olarak kredi alınır mı?

Bankalar işaret ettiğimiz üzere bazı şartların söz konusu olduğu hallerde, kredi başvurularını reddedebilirler. Eğer başvurduğunuz kredi tutarı, sahip olduğunuz gelir düzeyinden bir miktar yüksekse bu durumda kefil bulunduğunda başvurunuzun kabul edilmesi olasıdır ancak eğer kredi notunuz geçmişteki bankacılık işlemlerinizden ötürü çok düşük bir düzeydeyse, hali hazırda kredi borcunuz fazlaysa veya daha önce icralık olmuşsanız kefil ile kredi başvurusu da reddedilebilir.
Genel olarak altını çizmek istediğimiz husus; eğer bir kredi başvurusu yapmayı düşünüyor ve bu kredi için yeterli şartlara sahip olmadığınızı düşünüyorsanız öncelikle kredi notunuzu yükseltmek konusunda bir çaba içerisine girmelisiniz. Yüksek kredi notuna karşın gelir durumunuz yetersiz ise bu durumda da talep ettiğiniz kredi miktarını minimize etmelisiniz. Yine de kredi kullanamıyorsanız kefil ile başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın