Kredi Kartı Borç Erteleme

Kredi kartları, yüz milyonlarca vatandaşımızın kullandığı en popüler finansal araçlardan. Harcamalarımızı ve finansal hayatımızı kolaylaştıran bu ölçüde küçük, kullanımda büyük etkisi olan araçlar kimi zaman üzerimizdeki borçlar nedeniyle sorunlar yaşamamıza da neden olabiliyor. Genel anlamda kredi kartı kurtarıcı özelliği olan bir finansal araç olsa da doğru bir şekilde kullanılmadığında can sıkıcı sonuçlar da yaratabiliyor.
Ay içerisinde harcamalarınızı keyifli keyifli yaptıysanız ancak sınırı kaçırdıysanız ve bu ay ekstrenizi ödeyebilecek maddi gücünüz yoksa, ödeme yapmamanız durumunda kredi notu düşeceğinden kredi kartı borç erteleme uygulamasından faydalanabilirsiniz. Bu yazımızda kredi kartı borcunuzu nasıl erteleyebileceğinize dair detaylara değineceğiz.

Kredi kartı borcu ödemesi yapılmazsa ne olur

Bankalar, kredi ve kredi kartı kullanan müşterilerinin ödemelerini düzenli olarak yapmalarını isterler ancak daha çok ödemelerini aksatan müşterilerini severler. Çünkü ödemelerin gecikmesi veya ertelenmesi gecikme faizi ve benzeri uygulamaların yapılabilmesine olanak tanır. Banka açısından gelir kaynağı oluşturuyor olsa da tüketici açısından iki eksisi vardır. Hem kredi notu düşüş yaşar hem de ekstra ödeme yapmak gerekir. Yani eğer kredi kartı borcu ödemeniz geldiyse, zamanında ödemeniz gerekir.
Kredi kartı borcunun ödemesi, ödeme bildiriminden itibaren 10 gün içerisinde gerçekleştirilmediği taktirde gecikme söz konusu olur. Bu durumda son güne kadar beklemeyi tercih edebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzun dilerseniz dönem borcunu veya asgari tutarını son gün ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı borcu nasıl ertelenir

Eğer bir önceki paragrafta işaret ettiğimiz üzere kredi kartı borcunuzu son gün dahi ödeyemeyecek durumdaysanız, asgari ödemeyi de yapamıyorsanız o halde kredi kartı borcu atlatma uygulamalarından faydalanabilirsiniz. Bu uygulama tüm bankalar tarafından sunulmuyor ancak bazı bankalarda aktif olarak faydalanabilen bir uygulama.
Bu uygulamada banka sizden ertelemeniz nedeniyle bir miktar gecikme faizi ödemesi alacaktır ancak banka ile anlaşmalı olarak borç erteleme söz konusu olduğundan, kredi notunuza olumsuz bir yansıma söz konusu olmayacaktır. Yani işin en negatif kısmını atlatmış olacaksınız.

Kredi kartı borcu atlatma uygulamasından nasıl faydalanır

Genellikle bu uygulamadan faydalanmak için bankanızın mobil uygulamasından yararlanmanız gerekir. Bankanızın akıllı telefonlara indirilen mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra “Kredi Kartı” sekmesinden dönem borcu bilgilerine ilerleyebilir ve eğer bankanızın böyle bir uygulaması varsa borç atlatma özelliğinden yararlanarak, size beyan edilen gecikme faizi oranını onaylayarak borcunuzun ödemesini bir sonraki aya erteleyebilirsiniz.
Borcunuzu bir sonraki ödeme dönemine ertelediğinizde, taksitli harcamalarınız varsa bu harcamaların taksit tutarları da güncel borcunuza eklenerek borcunuz hesaplanır. Dolayısı ile hem faiz oranı etkisi hem de taksitlerin açılması sebebiyle daha yüksek bir meblağda ödeme yapmanız gerekeceğini unutmamalısınız. Atlatma özeliği maksimum 1 aylık ödeme dönemi için kullanılabilmekte ve bu özellik genellikle 3 ayda bir defa kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın