Kredi Notum Çok Düşük Nasıl Kredi Çekerim

Bankalar tarafından tüketicilere sunulan kredi ve kredi kartları sundukları birçok avantaj ile beraber bir takım olumsuzlukları da getirebilmekte. Pek tabii ki bu olumsuzluklar, tüketicilerin kredi ve kredi kartı kullanımı alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkmakta. Genel anlamda bankaya olan borçlarını düzenli olarak ödeyen ve harcamalarını kontrollü bir şekilde gerçekleştiren tüketiciler bir olumsuzluk ile karşılaşmazlar ancak eğer bu ödemelerde sorunlar varsa ve harcamalar aşırıysa kredi notu konusunda sıkıntı yaşanması olasıdır.

Bu yazımızda sizlerle kredi notu nedir ve kredi notu sorgulama konularında bilgi vereceğiz. Ayrıca kredi notunuz düşük ise nasıl kredi çekebileceğinizi de yazımızın içeriğinde aktarmaya çalışacağız.

Kredi notu nedir, nasıl öğrenilir

Kredi notu, Türkiye’nin önde gelen bankalarının bir araya gelerek kurdukları kredi kayıt bürosu tarafından hesaplanan 1 ile 1899 arasındaki bir puandır. Bu puan yükseldikçe, bankalar nezdinde kredi kullanımı konusunda güvenilirliğiniz artarken, düşmesi durumunda ilgili güven düzeyi de aşağıya iner; kredi ve kredi kartı gibi araçlar için yaptığınız başvuruların reddedilmesi olası hale gelir.

Kredi notunu öğrenebilmeniz için sunulan en kapsamlı kanal findeks kredi notu sorgulama sistemidir. Web sitesi üzerinden yapacağınız sorgulamalarda, kredi notunuzu 9 TL gibi bir ücret ödeyerek öğrenebilirsiniz. Bugün internet üzerinde ücretsiz kredi puanı öğrenme gibi başlıklarla yazılan içerikler var ancak bu bilgi kesinlikle doğru değildir. Kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde belirli bir ödemeyi gözden çıkarmanız gerekir.

Kredi notum düşük nasıl kredi çekebilirim diyorsanız

Kredi notunuz çok düşükse (kara listede bulunmamak kaydıyla) bazı bankaların kredilendirmelerinden yararlanabilmeniz mümkün. Türkiye’de bazı bankalar en kolay kredi veren bankalar olarak tanımlanır. Bu bankalar kredi notunu değerlendirmek konusunda daha esnek davranırlar ancak yine de bazı şartların da yerine gelmesini isterler. Örneğin bazı bankalar kredi notunu dikkate almak konusunda esnek davranacakken sizden ipotek, rehin veya kefil talep edebilirler. Bu uygulamalar için gerekli şartları taşıyorsanız ve sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız, ipotekli kredi çekebilir veya rehin gösterebilirsiniz.

Hangi bankalar en kolay kredi veren bankalar arasında yer alır

Türkiye’de hizmet vermekte olan bazı bankalar yaygın olarak en kolay kredi veren bankalar olarak tanınırlar. Bunlar arasında; Odeabank, Fibabanka, Alternatifbank, Burgan Bank, HSBC, ING Bank yer alır. Bu bankalara yapacağınız olan kredi başvurularında kredi notunuza göre faiz oranı belirlenir ve kredi notunuz düşükse yüksek faiz oranı ile olsa da kredi kullanma şansınız olur.

Eğer siz de kredi çekemiyorum diyorsanız öncelikle kredi notu sorgulama ekranı üzerinden sorgulamanızı yapın ve notunuzu öğrenin. Eğer mümkünse öncelikle notunuzu yükseltmek üzere ödemelerinizi yapın, hesaplarınıza nakit girişi sağlayın. Bir süre sonra kredi notunuz yükselmeye başlar ve böylelikle kredi notunuzun olumlu yönde ilerlemesiyle, kredi başvurularınız da onaylanır.

Bir cevap yazın