Nasır nedir, nasıl tedavi edilmelidir

Nasır Nedir?

El ve ayak bölgesinde oluşan sertlikler, nasır olarak tanımlanıyor ve bunun asıl nedeni, aşırı sürtünmeye bağlı olarak vücudun savunmaya geçmesi ve ilgili bölgeyi de sert bir kabuğa dönüştürmesi durumudur. Uzunca bir süre ayakta kaldığınızda ya da çalışma ortamında bu tür bir duruma maruz kaldığınızda ve son olarak bir başkasına ait ayakkabı ya da terliği giydiğinizde nasıl ile karşı karşıya gelme ihtimaliniz de artıyor.

Nidus adı verilen nasır kökünün bir an önce alınması ve vücuttan atılması gerekiyor, aksi takdirde kök daha derine inerek ameliyatı zorunlu hale getirecektir. Erken teşhis sile birlikte ameliyata ihtiyaç duyulmadan da tedavi edilebilir ve oldukça basit yöntemleri de beraberinde getiriyor.

Nasırın Nedenleri Nelerdir?

Nasır hastalığının en önemli nedenlerinden bir tanesi, bir başkasına ait ürünleri kullanmaktır. Kirli havlunun el temizliğinde ya da ayak temizliğinde kullanılması bu nedenlerden bir tanesidir. Yine aynı şekilde bir başkasına ait ayakkabı ya da terliği uzun süreli kullanmaya başladığınızda nasır riski ile karşı karşıya gelebiliyorsunuz.
Bir diğer neden ise yanlış ayakkabı seçimidir. Özellikle dar ve ayaklarınıza baskı uygulayan modelleri sıcak aylarda uzunca bir süre giydiğinizde nasır riskini de daha güçlü hale getireceksiniz. Nasır, rahatsız edici bir hastalık ve nasır kökünün derinlere inmesi ile birlikte yaşam kaliteniz de büyük ölçüde düşecektir.

Nasır Tedavi Edilebilir mi?

Erken teşhis her zaman için büyük önem taşıyor ve nasır hastalığında da ne kadar değerli olduğunu daha net bir şekilde görebiliyoruz. Ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir ve dondurma yönteminin yanı sıra yakma yöntemi de yıllardır en popüler yöntemlerden bazılarıdır. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak etkisi ile nasır köküne ulaşmak mümkün ve kökün ciltten arındırılması ile birlikte sorun ortadan kalkacaktır.

Ameliyatlı tedavi yöntemi ise nasır kökünün çok derinde olduğu hastalarda uygulanıyor. Ameliyat esnasında herhangi bir şekilde ağrı ya da sızı durumu ile karşı karşıya gelmezsiniz. Nasır için eczanelerde satılan asidik ilaçlar da mevcut ve nasırı kurutarak vücuttan atmanıza da yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın