Teknolojik ve Bağımsız Para: Bitcoin

Bitcoinin Tarihçesi

Bitcoin 2008 yılında deneysel çalışmalarla başlayıp 2009 yılı başlarında Satoshi Nakamoto kod adlı birisi tarafından “A peer-topeer Electronic Cash System (Eşler arası bir elektronik nakit sistemi)” isimli makale ile dünyaya duyurulmuştur. Avustralyalı Craig Wright, Bitcoin’ in kurucusudur ve kod adı olarak kullandığı Satoshi Nakamoto; kendisini gizlemek için kullandığı isimdir. Ödeme biçimi olarak tanımlanan Bitcoin artan olağanüstü fiyatlarıyla gündemde yerini almış durumda. 9 yıldır her daim gündemde kendinden söz ettiren Bitcoin; sanal para, dijital para, elektronik para birimi olarak tanımlanır.

Bitcoin Nedir?

Kısaltması BTC ve sembolü ฿ olan Bitcoin internetin devletsiz ve bankasız para birimi olan Bitcoin ilk kripto paradır ve bir yatırım sistemidir. Dijital, elektronik sanal bir para pirimi olan Bitcoin, geleceğin alternatif para birimi olarak görülse de Bitcoin’ in henüz yasalarla desteklenmediği unutulmamalıdır. Çok merak edilenlerden biri Bitcoin’ in bağlı olduğu bir sistemin veya merkezin bulunup bulunmadığı. Bitcoinin bağlı olduğu bir ödeme sistemi bulunmamakla birlikte aracı kurumlar, resmi kuruluşlar, merkez bankası gibi merkezi kurumlarla herhangi bir ilişiği bulunmamaktadır. Bitcoin de dahil olmak üzere kripto paraların hiçbir otorite tarafından denetlemesi yapılamaz. Bitcoin’ in mantığını anlamak için altın veya gümüş gibi bir maden alıyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz ve tıpkı maden gibi bir gün Bticoin’de tükenecektir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin satın alabilmek için öncelikle bir Bitcoin cüzdan edinmemiz gerekir. Bu cüzdana sahip olmanın birkaç yolu vardır. Sıralayacak olursak;
Mobil Cüzdanlar: Telefonunuza indireceğiniz Bitcoin cüzdanları kullanabilirsiniz. Bu uygulamalardan en çok bilinenlerden birkaçı Blockfolio, Bitcoin Checker, Coin Thacker, Ztrader, Google Authenticator şeklinde sırlanabilir. Lakin güvenlik açısından pek tavsiye edilen bir yöntem değildir.
Masaüstü Cüzdanlar: Bilgisayara kurduğunuz programlarla Bitcoin cüzdanlarınıza erişim sağlayabilirsiniz. Yine çok bilinenlerden birkaçının Electrum, Exodus, Multibit HD, Bitcoin Core, Armory olduğunu söyleyebiliriz. Masaüstü cüzdanlar güvenlik açısından iyi yöntemlerden biridir.
Online(Web) Cüzdanlar: BitGo, BTC.com, ve Coin.Space gibi siteler aracılığıyla kolay şekilde Bitcoin cüzdanı oluşturabilirsiniz.
Donanım Cüzdanlar: Bilgisayar, telefon veya tabletinize ek olarak üretilmiş, sadece Bitcoin cüzdanı olarak tasarlanmış donanımsal aygıtlardır. Bu aygıtların boyutu USB bellek büyüklüğünde ya da daha büyük olabilmektedir. Bitcoinlerinizin güvenliği için önerilen yöntemlerdendir. Trezor, Ledger, KeepKey gibi markaların Bitcoin cüzdanları bulunmaktadır. Lakin cüzdan alırken dikkat edilmesi gereken bir hususta cüzdanın Bitcoin’i destekleyip desteklemediğidir.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Enflasyon Riski Çok Düşüktür: Çünkü Bitcoin sistemi, sonu olan bir sistemdir. Tasarımı açısından, en fazla 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir.
Çökme Riski Düşüktür: Bitcoin sistemi herhangi bir hükümete bağlı olmadığı için, çökme riski düşüktür.

Güvenli ve Baist Kullanımlıdır: Bitcoin’ de geri talep etme gibi bir özellik olmadığı için bu tarz bir güvenlik sorunu da haliyle yaşanmıyor. Bitcoin teknolojisi peer to peer (P2P) sistemiyle; aracı olmadan yani eşler arası çalışıyor.

Taşıması Kolaydır: Yüksek meblağlardaki Bitcoinlerinizi küçük bir hafıza kartı gibi depolama aygıtlarınızda bile taşıyabilirsiniz.
Takip Edilemez: Bitcoin sisteminizdeki mali kaynağınızın ne kadar olduğu ya da hesabınız hakkındaki diğer bilgiler, devletler de dâhil olmak üzere kimse tarafından bilinemez ve takip edilemez. Dolayısıyla vergi ödememiş olursunuz.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Takip Edilemez: Takip edilemez olması, suçların daha rahat işlenebileceği anlamına geliyor. Bitcoin teknolojisi yasal olmayan maddelerin örneğin uyuşturucunun satılması için rahat bir ortam hazırlıyor. Devletlerin Bitcoin’ i bir para birimi olarak kabul etmemelerinin en büyük sebebi ise takip edilemez oluşudur.
Telafisinin Olmaması: Bitcoin sisteminde; kaybettiğiniz Bitcoinler’ i ya da çalınan Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir sistem yok.
Alıp Satmanın Zor Olması: Her geçen gün Bitcoin teknolojisi geliştiriliyor lakin reel paralar gibi alınıp satılması kolay değil.
Yeni Olması: Yeni olmasına bağlı olarak birçok eksiği elbette ki bulunmakta ve yani olmasına bağlı olarak rakiplerinin olabileceği de göz önüne alınmalı.
Kullanma Alanının Dar Olması: Bitcoinin kullanım alanı henüz yeterince geniş değil. Her geçen gün bitcoin teknolojisi gelişse de, şuanda Bitcoin sahibi olmaktaki en büyük amaç; yatırım yapmaktır.
Değerinin Değişken Olması: Bitcoin’ in değeri hızla yükseldiyse de düşme riski de o kadar fazla. Yapacağınız yatırımları dengeli yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bitcoin’ in Güvenliği

Bitcoin’ de yapılan her işlem şifreleme yöntemiyle yapılır. Bitcoin, yapısal olarak da iyi bir işlem hafızasına sahiptir. Hesabınızı çaldırmanız durumunda ya da kullanıcı kaynaklı herhangi bir hatada, telafisini yapmanız mümkün değildir. Bu durum paranızı kaybedip çaldırmanızla aynıdır. Bitcoin’i tekrar üretip, tekrar satmanız mümkün değildir.

Bir cevap yazın