Yurt dışından alışverişe 5 ürün kısıtlaması

Yurt dışı alışverişleri için 5 ürün kısıtlaması yakın bir zamanda yürürlüğe giriyor. Bundan böyle posta ya da hızlı kargo ile getirilen gönderiler 5 ürünle kısıtlı bir hale bürünüyor olacak.

Gerçek ya da tüzel kişiler tarafından posta ya da kargo yolu ile ithal edilen ürünler artık kısıtlanacak. Geçtiğimiz aylarda yurt dışından getirilen ve 22 euronun altında olan ürünlere vergi muafiyeti kaldırılmış ve hükümet bu konuda gereken tüm adımları atmıştı. Resmi Gazete’de yer alan bildirime göre 1 ay içerisinde en fazla 5 konşimentonun serbest dolaşımına izin verileceği kaydedildi. Alınan karar doğrultusunda bir kişi bir ay içerisinde yurt dışından en fazla 5 ürün, şirketler ise 5 adet numune ürünü sipariş verebilecek.

14 TEMMUZ’DA YÜRÜRLÜKTE

126. madde uyarınca hızlı kargo firmaları tarafından yapılan gönderilerde kişisel eşya, önemsiz ve değersiz eşya, numunelik eşya ile kitap ve basılı yayın gibi işlemler bu kapsama alanına dahil olacak. Bu kararın 14 Temmuz tarihinden itibaren resmen yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği Başkanı Aslan Kut yaptığı açıklamasında, bu getirilecek olan kısıtlamanın ticari akışı engelleyeceğini ve herhangi bir şekilde kısıtlama olmamasını savundu. Kut ayrıca bu konu hakkında tüm talepleri gerekli mercilere ilettiklerini de belirtti.

Bir cevap yazın